OKTS Budom Orneta

Historia

HISTORIA TENISA STOŁOWEGO W ORNECIE 

Tenis stołowy w Ornecie miał swoje początki kilkadziesiąt lat temu. Jednym z pierwszych głośniejszych nazwisk był Luis Morel, honduraski szkoleniowiec, który prowadził m.in. Alicję Niedźwiecką, Bogdana Gałązkę czy Andrzeja Gromka, z którymi dochodził do sukcesów na arenie wojewódzkiej. Wówczas przy pingpongowym stole stał praktycznie każdy. 

Swoje lata świetności w tej dyscyplinie Orneta miała jednak na początku lat 2000. To właśnie wtedy do Miasta Smoka trafił Zbyszek Pietkiewicz, ceniony trener w kraju, który przeniósł się ze Stawigudy. W latach 2003-2007 pod nazwą LUKS Orneta oraz Budokar Orneta klub grał najpierw w 1.lidze, a później Ekstraklasie Kobiet. W szeregach drużyny z Warmii grała m.in. Natalia Partyka, wielokrotna Mistrzyni Paraolimpijska. Kwintesencją szczytu popularności tej dyscypliny w naszym mieście był mecz Polska – Słowenia rozegrany we wrześniu 2006 roku. Wówczas do Ornety przyjechali m.in. Piotr Dębowski – ceniony komentator i dziennikarz sportowy oraz znakomity Leszek Kucharski – wicemistrz Świata w grze podwójnej, ówczesny trener reprezentacji Polski kobiet.

W tamtym czasie LUKS posiadał także drużynę męską. W rozgrywkach III ligi rywalizowali tacy zawodnicy jak Paweł Gradkowski, Piotr Nawrocki, Mariusz Samokar czy Patryk Ciunajtis. 

Kiedy trener Zbyszek Pietkiewicz opuścił Ornetę w 2007 roku i przeszedł do oddalonego o 35 km Lidzbarka Warmińskiego, za sterami orneckiej pingpongowej społeczności stali Alicja Niedźwiecka i Wiesław Szmajchel. Ekstraklasy Kobiet już nie było, ale pojawiła się utalentowana młodzież. W latach 2008-2012 barwy ówczesnego klubu LUKS reprezentowali m.in. Jakub Ciunajtis, dziś siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn, Kamil Urbanowicz (późniejszy medalista Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych, reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy Kadetów i zawodnik 1.ligi), Wojciech Chrząszcz (medalista Mistrzostw Polski, reprezentant Polski w kategoriach młodzieżowych, gracz z przeszłością pierwszoligową) czy Szymon Kaźmierowski. Cała czwórka z powodzeniem rywalizowała w turniejach rangi wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej.

Struktura OKTS Budom Orneta

Ostatnim dużym wydarzeniem do powrotu tenisa stołowego w Ornecie były Mistrzostwa Województwa Seniorów w 2012 roku. Wówczas kibice zgromadzeni w hali OSiR mogli zobaczyć wielu zawodników z Ekstraklasy (dziś pod nazwą: Superliga) czy 1.ligi. Po zakończeniu sezonu 2011/2012 tenis stołowy zniknął na kilka dobrych lat…

I tak w 2023 roku, a więc przeszło po ponad 10 latach powstał nowy twór pod nazwą Ornecki Klub Tenisa Stołowego. OKTS powstał z inicjatywy pasjonatów sportu, tenisa stołowego oraz lokalnej społeczności. W skład inicjatorów wchodzą Wojciech Chrząszcz, który podjął się funkcji prezesa klubu, Andrzej Gromek – wiceprezes, Maciej Chrząszcz – skarbnik, Piotr Macyra, Bogdan Gałązka, Andrzej Dzikowski – członkowie komisji rewizyjnej oraz Krzysztof Buczyński.  

 Klub aktualnie występuje w III lidze tenisa stołowego o zasięgu warmińsko-mazurskim. Drużyna pod nazwą OKTS Budom Orneta w swoim debiutanckim sezonie wystąpiła w następującym składzie: Wojciech Chrząszcz, Krzysztof Buczyński, Andrzej Gromek, Andrzej Dzikowski, Bogdan Gałązka, Piotr Macyra, Krystian Kawiak, Rafał Dąbrowski, Jacek Barbachowski, Alicja Niedźwiecka, Maciej Chrząszcz, a w szerokim składzie był również Szymon Szewczyk. Zespół z Ornety zajął piąte miejsce na koniec sezonu, notując przy tym cztery zwycięstwa, dwa remisy i sześć porażek.

Ornecki Klub Tenisa Stołowego organizuje również m.in. cykl Otwartych Mistrzostw Ornety skierowany do mieszkańców miasta i okolic, a główną atrakcją jest Ornecki Turniej Tenisa Stołowego o zasięgu międzywojewódzkim. Dzięki tym działaniom o Mieście Smoka usłyszała cała pingpongowa Polska, a w Ornecie… 

 …historia pisze się od nowa.